Úloha a význam záhradných pavilónov

Úloha a význam záhradných pavilónov

Pomocou záhradného altánku si môžete vytvoriť tienisté, kryté miesto na sedenie vonku. V našom článku nižšie vám pomôžeme pri správnom výbere...

Záhradné altánky sú pre mnohých ľudí pohodlným a štýlovým miestom na oddych vonku. Tieto stavby sú nielen estetické, ale plnia aj množstvo funkcií. V tomto článku sa budeme venovať rôznym typom altánkov, ich materiálom, konštrukčným aspektom, funkciám, údržbe a inštalácii.

 

Typy záhradných pavilónov

Záhradné pavilóny sú navrhnuté tak, aby poskytovali príjemný, zatienený alebo krytý vonkajší priestor na oddych, relaxáciu a voľnočasové aktivity. Tieto altánky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, tvaroch a z rôznych materiálov. Niektoré bežné typy záhradných altánkov sú:

 • Kovový pavilón: Pavilón je postavený na kovovom ráme a je pevný a odolný. Materiál strechy je zvyčajne textilný alebo z tvrdého materiálu, ako je plech alebo sklo.

1. obrázok: sunjoyshop.com

 

 • Drevený pavilón: pavilóny z dreva dodávajú záhrade prirodzený vzhľad. Strecha a nosné stĺpy sú zvyčajne vyrobené z dreva a môžu byť jednoduché alebo zdobené.

2. obrázok: hgtv.com

 

 • Textilný pavilón: ľahké pavilóny z textilného materiálu sa ľahko skladajú a prepravujú. Často sú mobilnejším riešením na záhradné podujatia alebo pikniky, ale svoje miesto si nájdu aj vtedy, ak v záhrade trávite celú letnú sezónu.

3. obrázok: mynewgazebo.co.uk

 

 • Pergola: Pergola je typ záhradného altánku, zvyčajne s rámom z drevených alebo kovových rúrok. Pergoly sa tradične pokrývajú rastlinami, napríklad popínavými rastlinami, ktoré dodávajú záhrade tieň a krásu. Tieň môže poskytovať zaťahovacia plátenná markíza pripevnená k pergole alebo pripevnenie tieniacej plachty na jej nosné stĺpy.

4. obrázok: https:monjardinmamaison.maison-travaux.fr

 • Moderný pavilón: v modernejších pavilónoch sa používajú nové materiály, technológie a konštrukcie. Tieto pavilóny majú zvyčajne racionálnejší vzhľad a môžu sa hodiť k štýlu moderných záhrad. Najmodernejšie typy sú vybavené špeciálnymi žalúziovými systémami, ktoré umožňujú voľne regulovať množstvo prichádzajúceho svetla a prúdenie vzduchu.

5. obrázok: bim.archiproducts.com

 • Trojnožkový pavilón: trojnožkové pavilóny sú mobilné konštrukcie, ktoré sa dajú ľahko postaviť a rozobrať. Zvyčajne sú vyrobené z textilného alebo plachtového materiálu a môžu byť užitočné na vonkajšie podujatia alebo kempovanie.

- 34%
Záhradný pavilón- rôzne typy
Záhradný pavilón- rôzne typy
Special Price € 65.90 RRP: Regular Price € 99.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

Funkcia záhradných pavilónov

Záhradné altánky môžu plniť rôzne funkcie, či už ide o dom, podujatie alebo príležitostné miesto. Najčastejšie používané funkcie sú:

 • Relaxácia: pavilóny sú ideálnym miestom na odpočinok, čítanie, meditáciu alebo len tak sa kochať prírodou. Tieň a úkryt v daždivom alebo veľmi horúcom počasí.

 

 • Zábava a stravovanie: altánky môžu byť ideálne na rodinné a priateľské stretnutia, pikniky, grilovanie alebo záhradné párty. Na rodinné oslavy, pikniky, párty, pikniky, záhradné párty, pikniky, záhradné párty, pikniky, pikniky, párty atď.

 

6. obrázok: wayfair.com

 • Vonkajšia jedáleň: priestor pod pavilónmi môže slúžiť aj ako záhradná jedáleň, kde môže rodina alebo hostia stolovať v tieni.

7. obrázok: eletriclife.com

 • Záhradné pracovisko: niektoré pavilóny poskytujú pohodlné pracovisko na záhradkárčenie, tvorivé koníčky alebo dielne.

8. obrázok: hayneedle.com

 • Wellness zóna: niektoré z pavilónov sú ideálne pre saunu, vírivku alebo iné relaxačné zariadenia, takže si v záhrade môžete ľahko vytvoriť vlastnú wellness oázu.

9. obrázok: therange.co.uk

 • Dekoratívny prvok: mnohé altánky sa stavajú výlučne na dekoratívne účely, aby zvýraznili krásu záhrady, zdôraznili ústredný bod záhrady alebo dodali prostrediu jedinečný štýl.

 

Príslušenstvo a dekorácia záhradných altánkov

A kerti pavilonokhoz számos kiegészítő létezik, amelyek hozzájárulnak a kényelemhez, a stílushoz és az élményhez. A kiegészítők kiválasztása attól függ, hogy milyen funkciót tölt be a pavilon.

 • Sedací nábytok: či už je altánok trvalým alebo sezónnym prvkom vašej záhrady, je dobré vytvoriť v ňom pohodlné miesto na sedenie. Stoličky, lavičky, ležadlá alebo hojdacie kreslá vám môžu spríjemniť čas strávený v záhrade.

kerti bútor szett asztallal
Polyratanový záhradný nábytok
Special Price € 138.90 RRP: Regular Price € 156.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 

 • Vankúše a podušky: s mäkkými vankúšmi a poduškami môžete vnútro altánku urobiť ešte pohodlnejším a príjemnejším.

 

 • Stôl: stôl poskytuje vhodnú plochu na stolovanie, hry, záhradkárčenie a iné vonkajšie aktivity.

 

- 17%
kemping szett
Kempingový stôl so 4 stoličkami
Special Price € 42.90 RRP: Regular Price € 51.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 

 • Osvetlenie: na vytvorenie večerného osvetlenia a atmosféry v pavilóne možno použiť vonkajšie lampy, lampáše, svietidlá alebo sviečky. Problémom nie je ani absencia elektrickej zásuvky, vyberte si z dekoratívnych svetelných reťazcov na solárny pohon.

Solárna záhradná svietiaca reťaz 100 LED
Solárna záhradná svietiaca reťaz 100 LED
Special Price € 6.90 RRP: Regular Price € 16.89 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 • Roleta alebo záves: použitie dáždnika alebo závesu môže poskytnúť dodatočné tienenie a ochranu pred slnkom alebo vetrom a zvýšiť súkromie.

10. obrázok: very.co.uk

 • Podnožka: Ak ste už niekedy postavili altánok, viete, že musí byť zabezpečený tak, aby bol stabilný a neposunul sa pri malom poryve vetra. Na tento účel môžete použiť závažia na nohy. Stačí ich naplniť pieskom a pomocou suchého zipsu pripevniť k 4 nohám altánku.

4 db tölthető lábnehezék pavilonhoz
Závažie na altánok- 4 ks
Special Price € 24.90 RRP: Regular Price € 49.89 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 

 • Jedálenský stôl a stoličky: ak altánok používate ako miesto záhradnej párty alebo jedálenský kút, možno budete potrebovať záhradné stoly a stoličky. Vyberte si z našich štýlových dizajnov jedálenských stoličiek! K dispozícii v 3 rôznych farbách so stolom alebo bez stola.

- 28%
fehér
4 ks moderných jedálenských stoličiek so s...
Special Price € 118.89 RRP: Regular Price € 165.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 • Gril: všetci milujeme nebeské jedlo pripravené pod holým nebom. Pod svoj stály altánok si vyberte multifunkčný gril alebo gril na drevené uhlie. Ak sa v záhrade usadíte len dočasne, skvelou voľbou je záhradný gril, ktorý sa dá ľahko premiestniť, takže ho na konci sezóny môžete uskladniť.

faszenes kerti grill
Záhradný gril
Special Price € 65.90 RRP: Regular Price € 118.89 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 

 • Odpudzovač hmyzu: Večernú idylu môžu ľahko narušiť komáre a iný lietajúci hmyz. Chráňte sa pred nimi pomocou elektrického lapača hmyzu zaveseného v altánku!

 

Elektromos rovarcsapda
Elektrický lapač hmyzu
Special Price € 12.90 RRP: Regular Price € 24.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 • Hmlová brána: Pripojená k pavilónu vytvára vodnú clonu, ktorá pomáha znižovať telesné teplo. Môže byť napájaný z bežného vodovodného kohútika, stačí tlak zo siete.

- 70%
parakapu-zöld
Hmlová brána, 10 m
Special Price € 5.90 RRP: Regular Price € 19.89 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
100%
1 Hodnotenie

Údržba záhradných pavilónov

Údržba záhradných pavilónov  je mimoriadne dôležitá, aby sa zabezpečila ich dlhá životnosť a aby boli vždy v krásnom a bezpečnom stave. Údržba záhradných altánkov zvyčajne pozostáva z nasledujúcich krokov:

 

 • Čistenie: pravidelne čistite altánok, aby ste odstránili prach, lístie, vtáčí trus a iné nečistoty. Používajte jemnú mydlovú vodu alebo špeciálne záhradné čistiace prostriedky a dôkladne ich opláchnite vodou.

 

 • Náter alebo povrchová úprava: ak je altánok vyrobený z dreva alebo kovu, občas skontrolujte, či nie je natretý alebo povrchovo upravený, a v prípade potreby ho aktualizujte, aby ste altánok ochránili pred koróziou alebo v prípade dreva pred poveternostnými vplyvmi.

 

 • Kontrola: pravidelne kontrolujte stav pavilónu! Skontrolujte, či nie sú na pavilóne praskliny, hrdza, vyblednutie, poškodenie alebo iné problémy. V prípade ich zistenia prijmite včas opatrenia na vykonanie potrebných opráv.

 

 • Skladovanie v zime: Ak sa altánok v chladných mesiacoch nepoužíva, je dôležité, aby bol správne uskladnený. Najlepšie je ho po vyčistení prikryť a do ďalšej sezóny uskladniť na suchom, bezprašnom mieste.

 

- Bezpečnosť: pravidelne kontrolujte konštrukciu altánku, skrutky a spojovací materiál, aby ste sa uistili, že je stabilný.

 

Vo väčšine prípadov je možné pre skladacie záhradné altánky zakúpiť dodatočné plachty a bočné steny, ak sa pôvodné poškodia alebo zničia.

pavilon tető és oldalfal ponyva
Strešná plachta k altánku
Special Price € 22.89 RRP: Regular Price € 29.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 

Životnosť záhradných pavilónov

Životnosť záhradných pavilónov závisí od viacerých faktorov vrátane kvality materiálov, poveternostných podmienok, údržby a konštrukcie. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú životnosť záhradných altánkov, patria:

 • Kvalita materiálu: materiál pavilónov do značnej miery určuje ich životnosť. Napríklad altánky vyrobené z kvalitného dreva alebo hliníka odolného voči poveternostným vplyvom vydržia dlhšie ako altánky z lacnejších, menej odolných materiálov.

 

 • Poveternostné podmienky: počasie, najmä UV žiarenie, dážď, sneh a vietor, môže mať významný vplyv na stav pavilónov. Materiál a konštrukcia pavilónu musia byť voči týmto vplyvom odolné.

 

 • Údržba: pravidelná údržba zvyšuje životnosť pavilónu. Čistenie, natieranie alebo povrchová úprava, kontrola konštrukcie a včasné vykonávanie drobných opráv - to všetko môže pomôcť udržať altánok v dobrom stave.

 

 • Spôsob použitia: Ak sa altánok často používa na záhradné oslavy, je vystavený väčšej záťaži, najmä ak sa zakaždým skladá a otvára.

 

 • Správne skladovanie: ak sa altánok nepoužíva počas zimy alebo dlhší čas, správne skladovanie môže pomôcť zachovať jeho stav.

 

Výber záhradných altánkov

Na zriedkavé používanie by ste si mali vybrať skladací záhradný altánok, ktorý je k dispozícii v rôznych veľkostiach a farbách. To isté platí, ak chcete altánok často rozkladať na rôznych miestach.

- 34%
Záhradný pavilón- rôzne typy
Záhradný pavilón- rôzne typy
Special Price € 65.90 RRP: Regular Price € 99.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 

 

V prípade inštalovaného trvalého záhradného altánku sa však oplatí venovať viac pozornosti výberu toho správneho, pretože ide o dlhodobú investíciu. Niekoľko krokov a dôležitých úvah, ktoré vám pomôžu pri výbere správneho altánku:

 • Účel a funkcia: určte, na čo chcete altánok používať. Potrebujete oddychovú zónu, jedáleň, priestor pri bazéne alebo zábavný priestor? Funkcia určí veľkosť, dizajn a materiál altánku.

 

 • Veľkosť: zmerajte dostupný priestor v záhrade a určte veľkosť altánku, ktorý sa zmestí na zvolenú plochu. Zvážte množstvo voľného priestoru potrebného na to, aby sa do altánku pohodlne zmestil nábytok a všetky okolité rastliny a dekorácie.

 

 • Materiál: Medzi najbežnejšie materiály patrí drevo, kov (napr. hliník), plast a textil. Kvalita a odolnosť materiálu ovplyvní životnosť altánku.

 

 • Štýl: zvážte štýl záhrady a vzhľad altánku. Štýl altánku by mal ladiť so štýlom záhrady a budov, aby vytvoril ucelené a atraktívne prostredie.

 

 • Údržba: zvážime potreby údržby pavilónu. Ktorý materiál je pre nás najjednoduchší na čistenie a dlhodobú údržbu?

 

 • Cena a kvalita: vždy si uvedomte vzťah medzi cenou a kvalitou. Pri lacnejších pavilónoch môže byť problémom kvalita a trvanlivosť. Je dôležité vybrať si altánok, ktorý zaručuje dlhú životnosť a bezpečné používanie.

 

 • Bezpečnosť: pavilón musí byť stabilný a bezpečný. Uistite sa, že je altánok správne upevnený a stabilne stojí na mieste.

 

 • Záruka výrobcu: ak je to možné, vyberte si altánok, na ktorý výrobca poskytuje záruku. Tá poskytuje dodatočnú ochranu v prípade chybných materiálov alebo výrobných chýb.

 

Inštalácia záhradných pavilónov

Skladacie pavilóny sa dajú rýchlo postaviť vďaka prvkom a ich výšku si môžete nastaviť podľa svojich predstáv.

Na druhej strane inštalácia dreveného alebo kovového altánku zahŕňa niekoľko krokov a vyžaduje si dôkladnú prípravu. Ak nevyužívate služby profesionálov, môžu vám pomôcť nasledujúce kroky:

 • Vyberte si rovnú a ľahko prístupnú plochu s dostatočným priestorom okolo altánku, ktorý je vhodný pre veľkosť a tvar altánku.

 

 • Vyčistite plochu od buriny, lístia a iných nečistôt. Uistite sa, že je pôda dostatočne rovná a stabilná.

 

 • Niektoré pavilóny si vyžadujú základy, najmä ak má byť pavilón postavený na tvrdom podklade, betóne alebo drevených trámoch. Základ zabezpečuje stabilitu pavilónu a poskytuje vhodnú základňu na montáž.

 

 • Pri montáži altánku postupujte podľa návodu na montáž alebo podľa pokynov výrobcu.

 

 • Ak je altánok dodávaný s kotviacim materiálom, riadne ho pripevnite k zemi alebo iným konštrukciám. Je to dôležité najmä vtedy, ak je oblasť vystavená častým nárazom vetra alebo iným poveternostným vplyvom.

 

 • Po zostavení altánku nainštalujte príslušenstvo, ako sú siete proti hmyzu, žalúzie, osvetlenie, nábytok na oddych atď. V prípade potreby môžete altánok ozdobiť rastlinami, dekoratívnymi prvkami alebo záhradným nábytkom.

 

 • Nakoniec skontrolujte stav a stabilitu altánku. Zatraste ním, aby ste sa uistili, že je pevný a že sú všetky časti správne upevnené.
Predchádzajúci Výhody cestovania Last Minute
Ďalej Ako zorganizovať perfektný piknik