Preprava psov - tipy a triky

Preprava psov - tipy a triky

Pravidelne beriete svojho domáceho miláčika so sebou na dovolenku alebo na cesty, ale neviete, aké riešenie by bolo najpohodlnejšie? Všetky užitočné informácie nájdete v našom článku...

Preprava psov môže byť náročná, ale vďaka niekoľkým užitočným tipom a trikom môžete so svojím domácim miláčikom cestovať bezpečne a pohodlne. Svojho psa môžete vziať so sebou do lietadla, auta, vlaku alebo autobusu, ale každý druh dopravy má iné pravidlá a predpisy pre prepravu domácich zvierat. Najdôležitejšie je vždy poznať pravidlá a predpisy pre daný druh dopravy a zabezpečiť bezpečnosť a pohodlie svojho psa počas cesty. V tomto článku sa podelíme o užitočné tipy a triky na prepravu psov.

 

Privykanie psov na cestovanie

Privykanie psov na cestovanie je dôležitý proces, ktorý pomáha znižovať stres a úzkosť a rozvíjať pozitívny vzťah k cestovaniu. Tu je niekoľko krokov, ktoré vám môžu pomôcť efektívne zvyknúť psa na cestovanie:

 • Vytvárajte pozitívne asociácie: pripravte svojho psa na cestu pozitívnymi zážitkami. Môžete použiť obľúbené hračky, odmeny alebo jedlo.

 

 • Pomalá aklimatizácia: začnite pomaly! Nech už si vyberiete akýkoľvek dopravný prostriedok, nechajte svojho psa najprv preskúmať vozidlo zvonku a potom si doň sadnite bez toho, aby ste vyrazili. Potom môžete absolvovať krátku jazdu. Tú postupne predlžujte, aby si pes zvykol.

 

 • Krátke, pozitívne výlety: prvých párkrát si naplánujte len krátke, príjemné výlety. Cestujte do parku alebo na iné miesto, kde môže váš pes zažiť pozitívne zážitky, napríklad prechádzku alebo hru.

 

 • Pozitívne posilnenie: odmeňte psa za každý pozitívny krok. Či už ide len o krátke posedenie, alebo na konci výletu, vždy odmeňte, pochváľte a ukážte psovi radosť, aby si výlet spájal s dobrými vecami.

 

 • Cvičenie a opakovanie: opakovanie je kľúčové. Čím častejšie budete so psom cestovať, tým viac si na to zvykne. Postupne zvyšujte dĺžku a náročnosť výletov.

 

 • Uvoľnené prostredie: Pri cestovaní sa uistite, že ste vytvorili uvoľnené prostredie. Umiestnite pod neho známu a pohodlnú podložku alebo deku a zabezpečte psovi pohodlie.

 

 • Vlastný priestor: ak používate prepravku alebo sedačku pre psa, nechajte svojho psa, aby si zvykol a cítil sa pohodlne vo vlastnom priestore. Umiestnite nosič do domáceho prostredia, aby ste ho spojili s týmto bezpečným miestom.

 

 • Trpezlivosť: každý pes môže počas procesu zoznamovania postupovať iným tempom. Je dôležité byť trpezlivý a nenútiť zviera do cestovania, keď sa zjavne ešte bojí alebo je úzkostlivé.

Nezabudnite, že každý pes má jedinečnú osobnosť a skúsenosti, takže zvykanie si na cestovanie môže byť jedinečné. Ak váš pes reaguje na cestovanie obzvlášť silno alebo ak máte pocit, že je potrebná odborná pomoc, možno sa budete chcieť poradiť s veterinárom alebo trénerom psov.

 

Vybavenie na prepravu psov

Existuje mnoho rôznych typov zariadení na prepravu psov, ktoré pomáhajú zabezpečiť pohodlie, bezpečnosť a cestovanie bez stresu. Niektoré dôležité zariadenia:

 • Prepravka pre psa: ideálna pre malých psov a na malé výlety. Menšie psy a malé výlety. Je dôležité, aby bol nosič dostatočne priestranný, aby sa pes mohol postaviť, ľahnúť si a mal pohodlie.

Összehajtható kisállathordozó táska
Skladacia a prenosná prepravka na domáce z...
Special Price € 31.89 RRP: Regular Price € 54.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 • Sedačky pre psov: špeciálne navrhnuté autosedačky, ktoré umožňujú vášmu psovi ľahko cestovať. Sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a prevedeniach a možno ich umiestniť na zadné sedadlo alebo do batožinového priestoru.

 

 • Bezpečnostný postroj: postroj s bezpečnostným pásom, ktorý zabraňuje voľnému pohybu psa v aute. Je dôležité, aby bol postroj v autosedačke správne upevnený.

 

 • Postroj a vodítko: pri nastupovaní a vystupovaní z auta a počas prestávok majte psa vždy na vodítku. Zabránite tak tomu, aby váš pes utiekol alebo sa dostal do nebezpečnej situácie.

 

 • Voda a miska: na cestu so sebou vždy noste čerstvú vodu a misku, aby pes počas prestávok uhasil smäd.

 

 • Vankúše, prikrývky: vytvorte svojmu psovi počas cesty pohodlné miesto na odpočinok pomocou pohodlných vankúšov a prikrývok.

kutya fekhely
Pelech pre psa a mačku
Special Price € 11.90 RRP: Regular Price € 18.89 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 • Upokojujúci sprej alebo vankúš: upokojujúce výrobky môžu pomôcť znížiť úzkosť a stres psov počas cestovania.

 

 • Hračky: Vezmite si so sebou hračky, ktoré vášho psa zabavia a uvoľnia.

 

 • Lekárnička: Je dôležité mať lekárničku pre psov vrátane potrebných nástrojov a liekov.

 

 • Ochranné poťahy: ak používate autosedačku alebo kufor, mali by ste používať ochranné poťahy, ktoré chránia vnútro vozidla pred vlasmi, nečistotami a škrabancami.

 

Autós ülésvédő kisállatoknak
Ochranný autopoťah proti zvieracim chlpom
Special Price € 21.90 RRP: Regular Price € 31.89 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 

Vždy si vyberte správne vybavenie pre veľkosť, plemeno a individuálne potreby vášho psa. Pohodlie a bezpečnosť by mali byť pri jazde na prvom mieste.

 

Preprava psov v aute

 

 

Preprava psa v aute si vyžaduje osobitnú starostlivosť a prípravu, aby sa zviera počas cesty cítilo pohodlne a bezpečne. Tu je niekoľko krokov a tipov, ktoré vám pomôžu prepravovať psa v aute bez stresu a bezpečne:

 • Výber cestovného zariadenia: použite správnu veľkosť a typ cestovného zariadenia pre vášho psa v aute. Môžete si vybrať prepravku, sedačku pre psa alebo postroj v závislosti od veľkosti vášho psa a od toho, čo je pre neho najpohodlnejšie.

 

 • Hygiena a pohodlie: v cestovnom zariadení nájdete mäkkú, pohodlnú podložku alebo prikrývku. Ak používate nosič, umiestnite do neho mäkkú podložku alebo deku.

 

 

 • Príprava: pred cestou je dobré psa unaviť. Pred odchodom psa vyvenčite alebo sa s ním zahrajte, aby ste spálili prebytočnú energiu.

 

 • Výcvik: ak váš pes nie je zvyknutý na jazdu autom, začnite pomaly, aby si na auto zvykol. Najprv ho len posaďte do auta a keď zostane pokojný, pochváľte ho a odmeňte.

 

 • Prvá krátka cesta: Vaša prvá cesta autom by mala byť krátka a pozitívna. Jazdite len niekoľko minút a potom ho odmeňte za úspešnú cestu.

 

 • Pozitívne zážitky: spojte si jazdu autom s pozitívnymi vecami, napríklad s obľúbenou hračkou alebo stenou s odmenou. To môže pomôcť znížiť úzkosť.

 

 • Bezpečnosť: vždy svojho psa v aute riadne zabezpečte. Ak používate prepravku, zabezpečte ho bezpečnostnými pásmi vozidla alebo špeciálnym zádržným systémom. Nenechávajte ho voľne sa pohybovať v aute, pretože to môže byť nebezpečné.

 

 • Prestávky: Počas dlhších výletov robte pravidelné prestávky, aby sa pes mohol nadýchať čerstvého vzduchu, napiť a napiť. Nikdy nenechávajte psa v horúcom počasí samého v aute, pretože hrozí riziko úpalu.

 

 • Prúdenie vzduchu a teplota: uistite sa, že vozidlo má dostatočné prúdenie vzduchu, najmä v horúcom počasí.

 

 • Umiestnenie: umiestnite psa tak, aby neprekážal pri jazde autom.

 

Je dôležité počúvať správanie psa a snažiť sa pochopiť, ako sa cíti v aute. Každý pes je jedinečný a môže trvať určitý čas, kým si na auto zvykne. Trpezlivosť a pozitívne posilňovanie mu môžu pomôcť urobiť z cestovania autom pozitívny zážitok.

 

Preprava psov letecky

 

 

Preprava psa v lietadle si vyžaduje osobitnú starostlivosť, pretože na zvieratá na palube sa vzťahujú iné podmienky a pravidlá. Niektoré kroky a dôležité informácie o preprave psa lietadlom:

 • Letenka a rezervácia: najprv kontaktujte leteckú spoločnosť, s ktorou chcete letieť, a opýtajte sa na jej pravidlá a možnosti prepravy domácich zvierat. Je dôležité, aby ste si vopred rezervovali miesto pre svojho psa v lietadle.

 

 • Veľkosť a plemeno zvierat: letecké spoločnosti majú rôzne pravidlá prepravy zvierat v závislosti od ich veľkosti a druhu. Menšie psy môžu letieť s vami v kabíne, väčšie psy môžu zvyčajne cestovať v špeciálnych kontajneroch v nákladnom priestore.

 

 • Kontajner alebo prepravka: v lietadlách sa psy zvyčajne musia prepravovať v špeciálnych kontajneroch alebo prepravkách. Tieto kontajnery musia spĺňať rozmery a bezpečnostné požiadavky leteckej spoločnosti.

 

 • Zdravotné požiadavky: mnohé letecké spoločnosti vyžadujú veterinárne potvrdenie, že váš pes je dostatočne zdravý na cestovanie. Toto potvrdenie sa často vypĺňa 7 až 10 dní pred cestou a môže obsahovať všetky potrebné očkovania a zdravotné kont

 

 • Príprava na prepravu lietadlom: dôkladne vyčistite prepravku alebo nosič vášho psa a zabezpečte mu pohodlie mäkkou dekou alebo vankúšom. Do prepravky umiestnite niekoľko obľúbených hračiek a malú misku s vodou.

 

 • Správanie v lietadle: zvieratá by sa mali v lietadle správať ticho a pokojne. Je dôležité, aby si váš pes zvykol na prepravku už doma, aby bola cesta menej stresujúca.

 

 • Príchod na letisko: príďte na letisko včas, aby ste mali dostatok času na odbavenie a odovzdanie svojho domáceho miláčika. Je dôležité, aby ste dodržiavali pravidlá a pokyny letiska týkajúce sa prepravy vášho domáceho zvieraťa.

 

 • Prestávky a odpočinok: ak je let dlhý, oplatí sa opýtať sa leteckej spoločnosti, či sú pre vášho psa pripravené prestávky alebo odpočinok.

Je dôležité, aby ste si vždy overili pravidlá a predpisy konkrétnej leteckej spoločnosti, s ktorou cestujete. Pred cestou sa poraďte s veterinárom, aby ste sa uistili, že váš pes je v dobrom stave na cestu a že ste prijali všetky potrebné opatrenia pre jeho pohodlie a bezpečnosť.

 

Preprava psov vlakom

 

Preprava psa vo vlaku si tiež vyžaduje osobitnú starostlivosť a prípravu, aby sa zaistilo pohodlné a bezpečné cestovanie vášho domáceho miláčika.

 • Železničná spoločnosť a pravidlá: najprv si zistite pravidlá železničnej spoločnosti týkajúce sa prepravy zvierat. V niektorých vlakoch alebo v určitom čase môžu byť obmedzenia.

 

 • Rezervácia: vopred si rezervujte miesto pre svojho psa vo vlaku. V niektorých vlakoch sa vyžaduje rezervácia miesta pre domáce zvieratá vopred a počet miest môže byť obmedzený.

 

 • Prepravka pre psa alebo vodítko: vo vlakoch sa často vyžaduje, aby boli psy na vodítku. Je dôležité dodržiavať pravidlá železničnej spoločnosti týkajúce sa vodítka.

 

 • Komfortné vybavenie: pes sa môže cítiť pohodlne vo svojom vlastnom známom nosiči. Umiestnite doň mäkkú deku alebo vankúš a dajte mu nejaké hračky, ktoré ho zabavia.

 

 • Obdobie cesty a prestávky: Vyberte si obdobie, keď je vlak menej preplnený, aby bola cesta pre vášho psa menej stresujúca. Ak je cesta vlakom dlhšia, dohodnite si krátke prestávky, aby mal pes k dispozícii čerstvý vzduch a vodu.

 

 • Jedlo a pitie: vezmite so sebou vodu a misku pre psa, aby bol počas cesty hydratovaný. Počas cesty sa môže hodiť aj malé množstvo krmiva alebo pochúťok pre psa.

 

 • Zvládanie stresu: Ak váš pes ešte nikdy necestoval vlakom, urobte kroky, aby si na cestu zvykol, aby ho nezaskočila. Zvyknite psa na zvuky a pohyb vlaku.

 

 • Čistota a správanie: dbajte na to, aby váš pes nespôsoboval nepríjemnosti ostatným cestujúcim a aby bolo zachované jeho pohodlie a pokoj ostatných cestujúcich.

 

Preprava psov autobusom

Preprava psa v autobuse je možná, ale je dôležité dodržiavať pravidlá autobusovej spoločnosti a brať do úvahy pohodlie a bezpečnosť psa a ostatných cestujúcich. Niekoľko dôležitých rád:

 • Predbežné informácie: najprv si zistite pravidlá autobusovej spoločnosti týkajúce sa prepravy zvierat. Každá autobusová spoločnosť môže mať iné pravidlá a obmedzenia. Podrobnosti nájdete na oficiálnej webovej stránke alebo v zákazníckom servise autobusovej spoločnosti.

 

 • Veľkosť a typ: uistite sa, že veľkosť a typ psa spĺňajú požiadavky autobusovej spoločnosti. Menšie psy sa zvyčajne prepravujú ľahšie, zatiaľ čo väčšie psy majú osobitné požiadavky.

 

 • Vodítko a náhubok: Mnohé autobusové spoločnosti vyžadujú, aby boli psy na vodítku a mali náhubok. Mnohé letecké spoločnosti vyžadujú, aby boli psy na vôdzke, a mnohé vyžadujú, aby mali psy psiu licenciu.

 

 

 • Pohodlné vybavenie: Ak na prepravu psa používate vodítko alebo prepravku, uistite sa, že sa v nej váš pes cíti pohodlne. Ak používate prepravku, uistite sa, že používate plyšovú deku alebo vankúš, aby sa váš pes cítil pohodlne.

kék
Vozík na prenášanie domácich miláčikov 2 v...
Special Price € 25.89 RRP: Regular Price € 54.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

 

 • Obdobie cesty: ak je to možné, vyberte si obdobie, keď je autobus menej preplnený. Pomôže to znížiť stres pre vášho psa a ostatných cestujúcich.

 

 • Cestovná miska a voda: vezmite si so sebou misku a vodu, aby bol váš pes počas cesty hydratovaný. Počas cesty sa môže hodiť aj malé množstvo krmiva alebo pochúťok pre psa.

 

 • Zvládanie stresu: ak váš pes ešte nikdy necestoval autobusom, zvyknite ho na hluk a vibrácie autobusu. Takto bude počas cesty prežívať menej stresu.

Vždy rešpektujte pravidlá autobusovej spoločnosti a cestujúcich. Predtým, ako sa so psom vydáte na cestu, si overte pravidlá konkrétnej autobusovej spoločnosti, aby ste sa do cieľa dostali hladko a bez problémov.

 

Predchádzajúci Praktické kuchynské pomôcky
Ďalej Inšpirácia na použitie kovania na posuvné dvere