Pozitívne účinky lymfatickej masáže

Pozitívne účinky lymfatickej masáže

Spoznaj prospešné účinky lymfatickej masáže, zlepši svoju pohodu a podpor regeneráciu svojho tela...

Lymfatická masáž je účinná a jemná metóda, ktorá môže pomôcť zlepšiť zdravie a celkovú pohodu. Tento článok podrobne predstavuje pozitívne účinky a výhody tejto terapie, pomáha pochopiť, prečo je vhodné zaradiť túto prax do vášho životného štýlu.

Základy lymfatickej masáže

Často sme už mohli vidieť tento druh masáže na ceníkoch masérov, no málo kto vie, čo presne znamená a aké má výhody.

Čo je to lymfatická masáž?

Lymfatická masáž je špeciálna masážna technika, ktorá sa zameriava na stimuláciu a čistenie lymfatického systému. Vyžaduje si špeciálnu školenie a skúsenosti pre efektívne vykonanie, no dnes už existujú aj domáce masážne prístroje, ktoré sú schopné stimulovať fungovanie lymfatického systému.

kompressziós lábmasszírozó
Kompresný masážny prístroj na nohy, lymfat...
Special Price € 61.90 RRP: Regular Price € 85.89 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

Úloha a fungovanie lymfatického systému

Lymfatický systém zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme organizmu a v odstraňovaní odpadových látok. Lymfa prepravuje lymfatickú tekutinu (alebo lymfu) pozdĺž ciev, paralelne s cievnym systémom. V lymfatickej tekutine sa nachádzajú biele krvinky, ktoré sú dôležité v boji proti infekciám.

Techniky a ciele lymfatickej masáže

Cieľom lymfatickej masáže je stimulácia a masírovanie oblastí, kde mohol byť lymfatický tok prerušený alebo spomalený. S príslušnou technikou môže odstrániť nahromadené odpadové látky a toxíny, ako aj znížiť opuch a zápal.

Fyzické výhody lymfatickej masáže

Lymfatická masáž môže priniesť viacero fyzických výhod, ako je zlepšenie lymfatického toku, posilnenie imunitného systému, zníženie stresu, podpora rekonvalescencie, zlepšenie stavu pokožky a úľava od bolesti.

Detoxikácia a odstránenie odpadových látok

Okrem iného je vynikajúca pre detoxikáciu alebo odstránenie odpadových látok. Správny lymfatický tok môže pomôcť odstrániť toxíny z organizmu, keďže lymfatická tekutina obsahuje látky, ktoré telo chce odstrániť. Pohyby použité počas lymfatickej masáže účinne rozpúšťajú odpadové látky nahromadené v tkanivách.

Lymfatická masáž je len jednou z metód, ktoré sú k dispozícii. Okrem toho je dôležité udržiavať zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa vyváženú stravu, dostatočnú hydratáciu, pravidelné cvičenie a používanie techník na zvládanie stresu.

Čistenie a zlepšenie lymfatického systému

Čistenie a zlepšenie lymfatického systému zohráva dôležitú úlohu v udržiavaní zdravia a prevencii chorôb. Aj keď lymfatický systém funguje samostatne, jeho efektivitu možno podporiť určitými metódami a praktikami.

Zlepšenie zásobovania buniek kyslíkom a živinami

Počas lymfatickej masáže možno podporiť zásobovanie buniek kyslíkom a živinami, hoci to nie je hlavným cieľom masáže. Zlepšenie dodávky kyslíka a živín je možné hlavne vďaka technikám používaným počas masáže a všeobecným účinkom masáže.

 • Pohyby a tlaky používané pri lymfatickej masáži môžu stimulovať krvný obeh. Keď je krvný obeh lepší, viac kyslíka a živín sa dostáva do tkanív, čo podporuje zdravú funkciu a regeneráciu buniek.
 • Počas lymfatickej masáže pomalé a hlboké dýchanie zvyšuje príjem kyslíka do tela. Dýchaním kyslíkom bohatej vzduchu a hlbokým dýchaním sa môže zvýšiť nasýtenie krvi kyslíkom, a tým aj množstvo kyslíka dostávajúceho sa k bunkám.
 • Relaxačný účinok lymfatickej masáže môže znižovať stres a úzkosť. Zníženie stresu zohráva dôležitú úlohu pri zlepšovaní dodávky kyslíka a živín, keďže hormóny stresu môžu negatívne ovplyvniť krvný obeh a funkciu nervového systému.

Posilnenie imunitného systému

Posilnenie imunity je kľúčové pre udržanie zdravia a ochranu pred chorobami. Imunitný systém je obranný systém ľudského tela, ktorý chráni telo pred mnohými mikroorganizmami, ako sú baktérie, vírusy, huby a iné škodlivé látky. Ochráňa zdravé bunky a tkanivá a pomáha identifikovať a neutralizovať patogény.

Vzťah medzi lymfatickou masážou a imunitným systémom

Vzťah medzi lymfatickou masážou a imunitným systémom zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia a ochrane pred chorobami. Lymfatická masáž môže efektívne podporovať fungovanie imunitného systému: stimuluje lymfatický tok, aktivuje biele krvinky, znižuje stres a zápal a zlepšuje celkovú pohodu.

Prevencia a znižovanie bežných chorôb

Prevencia a znižovanie bežných chorôb sú úzko spojené so zosilnením imunitného systému. Niekoľko jednoduchých tipov na prevenciu chorôb a posilnenie imunitného systému:

 • zdravá výživa
 • pravidelný pohyb- Navrhnite si domácu posilňovňu môže byť prvým krokom k dlhodobej zmene životného štýlu.
 • ostatok odpočinku a spánku - Výber správneho rámika postele určuje vzhľad, atmosféru spálne a nie v poslednom rade aj kvalitu spánku.
 • zníženie stresu - To znie ľahko, však? Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť stres. Tipy v našom článku o umení relaxácie doma vám pomôžu, ako si odpočinúť telom aj dušou v pohodlí domova.
 • využitie očkovania a vakcinácie
 • správne hygienické návyky
 • pravidelné lekárske prehliadky

Zvýšenie efektívnosti imunitného systému

Na zvýšenie efektívnosti imunitného systému môžeme podniknúť viacero krokov, medzi ktoré patrí aj zmiernenie bolesti a zníženie stresu. Ale zásadné je aj dodržiavanie zdravého životného štýlu. To zahŕňa zdravú výživu, pohyb, dostatok spánku a obmedzenie fajčenia, alkoholu a konzumácie kávy.

 

Zmiernenie bolesti a zníženie stresu

Bolesti v našom tele nemusíme liečiť len liekmi. Existuje mnoho alternatívnych spôsobov, ktoré naše telo nezaťažujú. Poznáte teplú a studenú terapiu? Tepelné vankúše pomáhajú uvoľniť svaly a zmierniť svalové napätie.

Studená terapia (napríklad taška zmrazeného hrášku) môže znížiť opuch svalov a zmierniť zápal. Techniky dýchania, meditácia, joga a ďalšie relaxačné metódy tiež môžu pomôcť znížiť stres a napätie, ktoré často zvyšujú bolesť. Masáž a fyzioterapia sú tiež efektívnymi metódami na uvoľnenie svalov, zmiernenie svalového napätia a celkovej úľavy od bolesti. Niektoré alternatívne terapie, ako akupunktúra, tai chi, chiropraxia alebo reflexológia, tiež môžu znížiť bolesť a zlepšiť celkovú pohodu.

Uvoľnenie svalov a napätia

Uvoľnenie svalov a odstránenie napätia existuje mnoho techník a cvičení.

 •  Z nášho článku Regulárna masáž pre telesnú a duševnú harmóniu sa dozviete o rôznych typoch masáží a ich blahodárnych účinkoch. Domov si môžete zaobstarať zázračnú pomôcku, ktorá kedykoľvek pomôže uvoľniť unavené, boľavé svaly, podporí krvný obeh a pomôže v regenerácii svalov.

 • Progresívne uvoľňovanie svalov: Táto technika spočíva v napínaní a pomalom uvoľňovaní svalov. Dá sa kombinovať s vedomými dýchacími technikami a jednoducho môže znižovať svalové napätie a stres.

 • - Praktizovanie jogy je tiež jednou z možností, ako uvoľniť svaly a odstrániť napätie. Môžeš si vybrať z mnohých jóga pozícií a dýchacích techník. Pre viac informácií si prečítaj náš článok Zvýš svoju energetickú úroveň a zlepši náladu pomocou jogy.

 

Samozrejme, k tomu patrí aj lymfatická masáž, keďže efektívne znižuje svalové napätie a podporuje celkovú relaxáciu.

Znižovanie stresu a úzkosti pomocou lymfatickej masáže

Lymfatická masáž môže byť efektívnym spôsobom, ako znížiť stres a úzkosť viacerými spôsobmi: podporuje relaxáciu, znižuje hladinu stresových hormónov, vyvažuje nervový systém, zlepšuje celkovú pohodu, a počas masáže sa môžeme sústrediť na svoje telo a pocity intenzívnejšie. Bohužiaľ, stres je neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, preto je dobré mať po ruke nástroj, ktorý je vždy dostupný. Napätie v svaloch môžete ľahko uvoľniť kdekoľvek a kedykoľvek s pomocou prenosného masážneho vankúša.

Masszázspárna
Elektrický masážny vankúš, 8 masážnych hla...
Special Price € 18.90 RRP: Regular Price € 33.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

Svetlejšia a zdravšia pokožka vďaka lymfatickej masáži

Lymfatická masáž je efektívna stimuláciou lymfatického obehu, čo zodpovedá za odstránenie toxických látok a odpadových produktov z tela. Tým pádom pokožka vyzerá čistejšie a žiarivejšie. Zlepšuje krvný obeh, čo zabezpečuje väčší prísun kyslíka a živín do pokožky, čím získava zdravší a žiarivejší vzhľad. Môže posilniť imunitný systém, čo má veľký vplyv na odolnosť pokožky voči škodlivým vonkajším vplyvom.

 

Zlepšenie športového výkonu a prevencia zranení pomocou lymfatickej masáže

Lymfatická masáž účinne uvoľňuje svaly a zrýchľuje ich regeneráciu po náročných tréningoch alebo súťažiach. Tým môže znižovať bolesť svalov a riziko svalových zranení, ako aj zlepšovať výkon svalov. Utlmujúci účinok lymfatickej masáže môže znižovať úroveň stresu a napätia u športovcov. Môže sa zlepšiť kvalita spánku a celková pohoda, čo umožňuje zlepšenie športového výkonu. Obnovuje mobilitu a flexibilitu svalov a kĺbov, čo je zvlášť dôležité pre prevenciu zranení a maximalizáciu výkonu. Lymfatická masáž je vynikajúcou metódou, ale nemali by sme zabudnúť ani na pravidelné rozcvičovanie svalov, najmä po cvičení. Pomocou sady na uvoľnenie svalov môžete stať sa flexibilnejšími a pružnejšími, dokonca môžete zmierniť bolesť svalov. Od určitých svalových bolestí a problémov sa môžete úplne zbaviť, ak sadu používate pravidelne.

izomlazito masszazs keszlet
Sada masážnych pomôcok pre uvoľnenie svalo...
Special Price € 15.90 RRP: Regular Price € 26.90 Aktuálna maloobchodná predajná cena odporúčaná výrobcom.
Zhrnutie objednávky

Je dôležité, že lymfatická masáž je len jednou z metód podporujúcich výkon a zdravie športovcov. Základom je udržiavanie zdravého životného štýlu, dodržiavanie správneho tréningového programu, správna výživa a dostatočný odpočinok. V prípade zranenia je nevyhnutné konzultovať so špecialistom kvôli správnej liečbe a rehabilitácii.

 

Predchádzajúci Ako udržať tvojho domáceho miláčika v kondícii?
Ďalej Umění dokonalého plánování zahrady: tipy a nápady